Čtvrtek 21. únor 2019
Svátek má Lenka

Litvínov - Od prosince loňského roku je opět vyplácena část sociálních dávek, konkrétně příspěvku na živobytí, v poukázkách. Před lety se s touto praxí začínalo v Litvínově pod taktovkou ČSSD. A už tenkrát se někteří chroničtí pobírači sociálních dávek poukázkám bránili vší silou.

A stejně jako před lety, i dnes se už nespokojení příjemci poukázek obrátili o pomoc na ombudsmanku. Chápu, že do svízelné životní situace se může dostat každý z nás. Příspěvek na živobytí pobírají někteří důchodci, mámy samoživitelky, kterým otec jejich dítěte platí jen minimální výživné nebo i lidé, kteří celý život pracovali a najednou se ocitli bez práce a novou ne a ne sehnat. Většinou se ale příspěvek na živobytí týká lidí, kteří jsou bez práce roky a hned tak pracovat ani nebudou.

Za poukázky je možné nakoupit potraviny, drogistické a další základní zboží. Nepořídíte si za ně alkohol, cigarety a ani do výherního automatu je nehodíte. A právě o to jde. Máma samoživitelka a nakonec i ten důchodce poukázky využije přesně na to, na co využíval i sociální dávku vyplácenou v penězích. Nový systém je pro ně jen komplikací, protože poukázky je možné uplatnit pouze v některých obchodech.

Kdo vnímá dávku na živobytí tak, jak byla myšlena, tedy příspěvek na základní životní potřeby, nad komplikací jen pokrčí rameny. Ostatní, kteří berou sociální dávku jako samozřejmou povinnost státu postarat se o jejich pohodlí a chtějí žít stejně, leckdy snad i lépe, než jejich sousedé, co poctivě den co den stávají do práce, poukázky vnímají jako značnou újmu svých práv.

Předpokládám, že těmto stěžovatelům dá ombudsmanka za pravdu stejně, jako v případě rušení vysedávací vyhlášky. Jen mě tak napadá, proč někoho uráží brát sociální dávku v poukázkách na potraviny, ale roky natahuje ruku pro peníze ze sociálního systému s naprostým klidem a přehledem.

Thomas Sebastien Müller, člen zastupitelstva města, Česká strana sociálně demokratická

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací