Úterý 19. leden 2021
Svátek má Doubravka

ČR - Letošní Velikonoce budou, kvůli probíhající pandemii, na silnicích jiné než obvykle. Provoz v důsledku vyhlášeného nouzového stavu významně polevil. Téměř letní počasí ale přivede na silnice zvýšený počet cyklistů a motocyklistů.

Policie se bude nadále zaměřovat na dodržování rychlosti. Řidiči by měli být vzájemně ohleduplní také proto, že se dá v provozu očekávat větší počet motoristů, kteří delší dobu neřídili.

„Řada lidí z aktivní populace pracuje v těchto dnech z domova a nenajezdí tradiční porci kilometrů, na kterou je běžně zvyklá. Očekáváme, že intenzita dopravy o letošních svátcích nedosáhne maxim, kterých jsme byli v uplynulých letech svědky, tím spíše však musíme být všichni ještě ostražitější než obvykle. Dlouhodobě byl na Zelený čtvrtek evidován zvýšený počet nehod a také lehce zraněných osob. V souvislosti s plánovaným čtvrtečním otevřením hobbymarketů lze na silnicích očekávat zvýšení intenzity dopravy. Podíl tradičních svátečních řidičů letos zřejmě vzroste i díky tomu, že řada lidí z aktivní populace v posledních týdnech neřídila, což může ovlivnit jejich řidičské návyky. Prosím účastníky silničního provozu o ohleduplnost, předvídavost a vzájemný respekt,“ říká vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

BESIP spolu s policií nadále varuje především před tím, aby řidiči volnější komunikace nezneužívali k vysokému překračování rychlost. „Od 1. dubna jsme spustili akci zaměřenou na překračování nejvyšší povolené rychlosti, která bude pokračovat během celých Velikonoc a nadále až do odvolání. Reagujeme tak na to, že jsme v době omezeného pohybu zaznamenali některá extrémní překročení rychlosti, při kterých bohužel není výjimkou naměření rychlostí jízdy v obci (50km/h) nad 100 km/h. Právě nepřiměřená rychlost je přitom dlouhodobě jednou z nejčastějších příčin smrtelných nehod,“ zdůraznil ředitel dopravní policie plukovník Jiří Zlý.

Rizikovou skupinou jsou nadále motocyklisté. Jarní počasí o víkendu 28. - 29. března přivedlo na silnice i přes omezení pohybu velký počet motorkářů a bilance byla tragická - od pátku do neděle 29. března zemřeli 4 motocyklisté. Velikonoce budou dalším testem toho, jak motocyklisté zvládnou dodržování omezeného pohybu a první jarní jízdy. „Počasí je sice krásné, ale vozovky budou pořád studené a špinavé. Po zimě na nich leží větvě, písek, štěrk a podobně. Přilnavost je mnohem horší než například v létě. Pro hodně z nás je to první jezdění po zimě. Oči ani hlava ještě nejsou na motorku zvyklé, reakce jsou pomalejší. Návyky, které máte po pár týdnech jezdění automatické, tam ještě nejsou. Pokud někam musíte, tak nespěchejte, rozjíždějte se v klidu, abyste se v pohodě vrátili ke svým blízkým,“ říká motocyklový závodník a ambasador BESIP Lukáš Pešek.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací