Sobota 26. květen 2018
Svátek má Filip
Archivováno

Mostecko – Máte rádi historii? A výlety do krajiny? Pak pro vás máme jeden tip. Podívejte se na město Most také odjinud, než z Hněvína.

Ačkoliv řada betonových opevnění ze 40. let na Mostecku převážně kvůli těžební činnosti zanikla, dají se některé malé pevnůstky i na dohled od Mostu stále najít. Dvě lehká opevnění vzoru 36 najdete hned vedle silnice a kousek za ní vedoucí ke skládce Celio. Z hlavní silnice mezi Mostem a Litvínovem odbočíte na Kopisty a na křižovatce před Podkrušnohorským technickým muzeem odbočíte vpravo dále k Celiu. Na dohled od sebe najdete dvě pevnůstky, každá malinko jiného typu. První téměř u vjezdu do Celia je pěkně odkrytá, se zadní stěnou prakticky otevřenou zřejmě po nepovedeném odpalu. Můžete tak bezpečně nahlédnout dovnitř.

A pohledem na druhou stranu můžete při pěkném počasí velmi dobře pozorovat velkou část Mostu za velkým jezerem. Náš tip: Zvlášť pěkný výhled je zde za slunečného počasí při západu Slunce.

Při cestě se můžete také zastavit u větší poškozené pevnůstky vzoru 37. Pozor, dále od silnice směrem k jezeru se nepouštějte, jde o staveniště a upozorňují vás na to cedule.

Přesnou polohu existujících i již zaniklých opevnění můžete zjistit třeba na této adrese.

Foto

2903bunkr02

2903bunkr03

Lehké opevnění ze mosteckým jezerem. Foto: Oldřich Hájek

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací