Středa 23. září 2020
Svátek má Berta

Duchcov – Věra Bartošková z Duchcova se už léta angažuje v ochraně přírody a památek na severu Čech. Významnou měrou také usiluje o zachování zámku Jezeří, který se pro ni stal srdeční záležitostí. V polovině letošního roku za svoji celoživotní činnost v lokalitách zasažených důlní činností získala při slavnostním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci v Praze Cenu Josefa Vavrouška. Ta se uděluje každoročně za významný celoživotní přínos nebo mimořádný počin v oblasti životního prostředí.

Věra Bartošková se narodila a žila v Praze, kde také vystudovala filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Na sever se přistěhovala až po svatbě. „Měla jsem ke krajině a k přírodě vždycky blízko. Její stav v severních Čechách, v době, kdy jsme sem začali jezdit s mým otcem, byl žalostný. Největším šokem pro mě bylo vidět umírající lesy v Krušných horách. Později, když už jsem tady žila, mě výrazně oslovil osud zámku Jezeří. Založili jsme s manželem a několika odborníky společnost na jeho záchranu,“ říká stručně ke své činnosti Věra Bartošková. A jak dodává, boj o Jezeří stále ještě neskončil.

Věra Bartošková je známá básnířka, publicistka a novinářka. Do Duchcova přišla za svým manželem, novinářem a historikem Pavlem Koukalem v roce 1974. Založili Společnost přátel města Duchcova a začali pořádat akce na podporu ekologie a ochrany zdejší krajiny, zatěžované důlní činností. Mezi nejznámější projekty patřilo například sympózium Vznášení nad krajinou.

Bartošková působila dlouhá léta jako novinářka. Pracovala v redakci teplického Směru, v Teplické revui, v Severočeském deníku a krátce i v Severočeské revui, kterou spoluzakládala. Vydala řadu samostatných básnických sbírek, z níž poslední, s názvem Stíny světla, vyšla letos. Její poezie je zastoupená i v několika sbornících a na kontě má také tituly literatury faktu, jako byl třeba Duchcovský poklad v Lahošti.

Cena Josefa Vavrouška je udělovaná od roku 1996. Za jejím zrodem stála Nadace Charty 77, která cenu udělovala od roku 2005 společně s Nadací Partnerství. Od roku 2014 spadá přidělování ceny už jen do kompetence Nadace Partnerství. Cena vznikla na počest předního českého ekologa a ministra životního prostředí Josefa Vavrouška, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou v horách na Slovensku.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací