Úterý 25. únor 2020
Svátek má Liliana

Most - Poměrně neobvyklý pohled se nyní skýtá řidičům, kteří projíždějí silnicí z Bylan do Komořan. Kousek od silnice je nyní vidět rypadlo, které už několik let těží skrývku na Slatinické výsypce. Dosud bylo schované za valem, nyní už jeho kus odstranilo.

Připravuje tak oblast na budoucí těžbu uhlí pod produktovody, kvůli kterým zde zůstal nevytěžený pilíř. Jde o místo mezi vrchem Ressl a lomem Vršany.

Jde o stroj s označením K800B.12/K-54. Zvláštností je, že se skrývka nesype na dopravníkové pásy, ale do vagonů. Zvláštní lokomotivy potom posouvají koleje do stran, jak je třeba podle pohybu rypadla.

Velkostroj není žádný mladík, vyrobený byl už v roce 1967, prošel ale za tu dobu čtyřmi zásadními rekonstrukcemi. A ještě něco pro technologické nadšence: Průměr kolesa je větší než tři metry. Najdete na něm deset korečků, z nichž každý pojme 0,8 metru krychlového. Stroj je dlouhý 75 metrů a vysoký 31 metrů. Hmotnost činí 1400 tun a při pohybu vyvine rychlost čtyři metry za minutu.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací