Pondělí 29. listopad 2021
Svátek má Zina

Most – Po více než šedesáti letech dosloužil zakladač ZD 1800/Z59 v hnědouhelném lomu Vršany na Mostecku. K likvidaci využila těžební společnost řízený odstřel.

Podobné kolejové zakladače využívala Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy dva. Z59 byl starší a vzhledem ke změně technologie těžby už nebyl vhodný k dalšímu využití. „Odstřel je nejbezpečnější a finančně nejméně nákladný způsob, jak tento stroj zlikvidovat. Části, které se daly bezpečně demontovat, jsme odvezli ještě před odstřelem. Patří k nim i 150 tun náhradních dílů, které využijeme jinde,“ vysvětli technický ředitel těžebních společností Sev.en Energy Petr Procházka.

Zakladač ZD 1800/Z59 patřil k unikátním strojům, které se na lokalitě Jan Šverma využívaly. Pohyboval se po kolejích a materiál k zakládání se k němu dopravoval ve vlakových soupravách. Jeho historie započala 2. prosince 1957, kdy se na stavebním dvoře u hradla Š-3 začalo s montáží. Za pouhé čtyři měsíce, 2. dubna 1958 vyjel tento velkostroj z montážního místa a zahájil ukládání hmot na 2. výsypkové etáži. Za více než 60 let, které si v provozu „odkroutil“, si připsal několik úctyhodných výkonů. Na kontě má téměř 238 milionů založených kubíků, což ho řadí na 2. místo mezi zakladači na lokalitách Jan Šverma a Vršany. Podíváme- li se krátce do historie, tak nejvyšší denní výkon zakladače Z59 byl 45 192 metrů krychlových, nejvyšší měsíční výkon přidal v roce 1975, když během měsíce října zvládl založit rekordních 801 481 metrů krychlových vytěžených hmot a nejvyšší roční výkon byl v roce 1974, a to 6 909 410 metrů krychlových.

Další velkostroje, které bude Sev.en Energy v dohledné době likvidovat, pracují nebo pracovaly v sousedním lomu ČSA. Ten útlum těžby ovlivní nejdříve. S těžbou tu Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy končí mezi lety 2024 a 2025. „Uhlí jak všichni víme končí, přechod k jiným palivům ale musí proběhnout bezpečně a neohrozit české spotřebitele. Stále je polovina energie, kterou u nás spotřebujeme, vyrobena z fosilních paliv a spotřeba nijak neklesá. Zároveň už 300 tisíc českých domácností trpí energetickou chudobou. To jsou věci, které při změně energetiky musíme brát v úvahu,“ uvedla mluvčí Sev.en Energy Gabriela Saričková Benešová.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací