Čtvrtek 9. červenec 2020
Svátek má Drahoslava

Most – Co asi obsahuje tajemná krabice, jejíž obsah se přenesl přes tři století, aniž by byla kdy otevřena? V Mostě ve čtvrtek odpoledne otevřeli cínovou schránku na dokumenty z roku 1883, která byla nalezena při demolici soudu ve starém Mostě.

Když ji v roce 1883 ukládali pod závěrný kámen nové budovy soudu ve starém Mostě, určitě by nehádali, že krásný zdobený dům nevydrží ani sto let. V průběhu demolice stavby na přelomu let 1978 a 1979 byla schránka nalezena a odevzdána do mosteckého muzea. Samo muzeum se však v té době potýkalo se stěhováním do náhradních prostor, a tak byla uložena do sbírek, aniž by dalších 40 let došlo k jejímu prozkoumání.

Ten den nastal až 15. února 2018, když byla předtím „znovuobjevena“ při revizi sbírkového fondu. Schránku otevřeli ředitel muzea, archivu a primátor Mostu.

Obsahovala listinné dokumenty o stavbě, množství fotografií, psací brk, ale také klasické věci z obdobných schránek: staré mince, bankovky a dobový tisk.

Jedna věc možná zaujala více, než jiné. Ne kvůli své historické hodnotě, spíše kvůli nečekanému sentimentu. V plechové bedýnce se nacházela také fotografie tehdejšího starosty Carla Pohnerta. Vedle jeho obrázku byla přiložen také snímek jeho „milované ženy“.

Carl Pohnert byl zvolen roku 1877 a jeho prvním významným a možná i trochu kontroverzním krokem bylo rozhodnutí zbořit renesanční radnici na Tržním náměstí, v níž působil krajský soud a bylo rozhodnuto vystavět dvoupatrový objekt, jehož součástí byla i věznice a kaple. Ano, objekt, pod který byla uložena tajemná časová kapsule.

 

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací