Pondělí 6. duben 2020
Svátek má Vendula

Stekník - Nedaleko zámku Stekník u Žatce byla nad léčivým minerálním pramenem vystavěna v 18. století unikátní osmiboká kaple. Voda je bohatá na železo, hořčík, sodík, draslík, vápník a další minerály. Stavba ale potřebuje záchranu. Za tímto účelem vznikla sbírka.

Právě zázračné účinky minerální vody byly důvodem výstavby zámecké kaple. Věhlas pramenu byl tak velký, že se každoročně na svátek Navštívení Panny Marie konala do Stekníku poutní procesí až z Mostu-Zahražan a celého postoloprtského panství.

K postupnému úpadku místa došlo až po druhé světové válce, kdy kaple začala chátrat a zarůstat náletovými dřevinami. Před lety došlo k úpravě okolí zříceniny kaple, kdy byly vyřezány náletové dřeviny a umístěny informační tabulky.

"Snahy o záchranu této drobné památky s minerálním pramenem probíhají i v současnosti, kdy po dohodě mezi Chmelařským institutem a Farností Liběšice vznikla sbírka. V případě zájmu můžete přispět na sbírkový účet Farnosti Liběšice číslo 2201721241/2010 s variabilním symbolem 0101. K samotné obnově kaple by mělo dojít během letošního roku, kdy bude začleněna jako zastavení do chmelové stezky Cestou historie Stekníku. Obnova počítá s opravou zdiva, zastřešením a úpravou vývěru minerálního pramene," popisuje Jiří Kašpar, historik a iniciátor obnovy kaple.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací