Čtvrtek 18. srpen 2022
Svátek má Helena

Dubí – V rámci křtu nové knihy Město Dubí – Ve znamení dubu, ve čtvrtek 7. dubna, připomněl dubský starosta Petr Pípal připravované změny ve mstišovské oboře. Součástí plánovaného vycházkového okruhu, který chce město zpřístupnit už v květnu, bude i stará dubová alej. Jeden z tamních dubů hraje roli ve zmiňované knize. Dějem totiž prolíná jeho vyprávění o městě panu Daliborovi. Snímek dubu zdobí také obálku knihy.

„První vyhlídnutý dub pro novou publikaci byl ten na odbočce do Údolí. Protože ale plánujeme vytvořit u dubu jakési pietní místo s lavičkou, moc velkou radost by to lidem, kteří tam bydlí, neudělalo. Když totiž dáte někam do města lavičku, začne se na ní scházet omladina, která se baví někdy dost hlasitě a bez ohledu na denní dobu. Hledali jsme proto v okolí a skončili ve mstišovské oboře.“ Starosta poznamenal, že dotčená dubová alej vede od zámečku směrem na Dubí. Jsou v ní zastoupené stromy i 300 let staré.

„Vybrali jsme nádherný dub, který je vyfotografovaný na obálce i uvnitř knihy. Byl zvláštně rostlý a měl hodně zajímavou korunu. Stalo se ale to, že přišly za sebou dvě vichřice a dub vzal za své. Padl. Takže prakticky zůstal už jen na té fotografii.“ Podle Pípala se ale celá alej skládá z krásných stromů a lidé, kteří tudy budou procházet, si odnesou pěkný zážitek. Město sem v rámci okruhu umístí lavičku a vytvoří zde symbolické místo.

Zoopark, který má nahradit dosavadní oboru, bude na rozdíl od ní celý na pozemku v majetku města. Jeho rozloha se v hlavní části zdvojnásobí na 4,5 hektaru. Dojde k úpravě výběhů, které budou doplněné o klecový chov. Vznikne zmíněný vycházkový okruh, v areálu nebude chybět dětské hřiště, informační tabule a odpočinková místa. V květnu by podle spolumajitele Loveckého zámečku, Jiřího Nováka, měla být rovněž znovu zprovozněná restaurace, která tu v minulosti fungovala.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist