OBRAZEM: Další politici v Janově: Pokud se nezmění zákony, náš boj nikdy neskončí
Výbor pro sociální věci se zabýval vyloučenými lokalitami. Foto: Ústecký kraj
Litvínov

Litvínov - Na svém prvním výjezdním zasedání se Výbor pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality Zastupitelstva Ústeckého kraje zabýval palčivým tématem vyloučených lokalit. Členové výboru navštívili Prunéřov a Janov, kde se seznámili s bojem proti sociálnímu vyloučení v praxi.

Jednání bylo zahájeno v Centru sociálních služeb Prunéřov, kde byla členům výboru představena nejen činnost centra, ale i přeměna lokality Prunéřov a systém prostupného sociálního bydlení. Výbor se mohl přímo v terénu přesvědčit o tom, jak efektivní může být systematická práce s lidmi z vyloučených lokalit.

„Na příkladu Prunéřova je zřejmé, že se vyloučené lokality mohou proměnit i v pozitivním slova smyslu. Nic ale není hned. Chce to léta práce a dostatek sociálních pracovníků, kteří se lidem ze sociálně vyloučených lokalit mohou intenzivně věnovat. Každá změna je postupná. Je nepochybně nutná změna judikatury, která by tuto problematiku začala řešit komplexně,“ uvedl Jiří Kulhánek, starosta Kadaně, pod níž Prunéřov spadá, a náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

Centrum sociálních služeb Prunéřov
Výbor byl zahájen v Centru sociálních služeb Prunéřov

Prunéřov
Členové výboru si prohlédli objekty prostupného bydlení v Prunéřově

Výbor dále navštívil sociálně vyloučenou lokalitu Janov v Litvínově a litvínovskou ubytovnu UNO. Zde se seznámil s životem tamních obyvatel, činností sociálních pracovníků a taktéž se systémem prostupného bydlení. Následně proběhla diskuze členů výboru se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou a dalšími zástupci města, velitelem Městské policie Litvínov Martinem Klikou a zástupcem bytového fondu CPI BYTY Milanem Faistlem.

„Všichni víme, že je situace v regionu dlouhodobě nepříznivá. Se sociálně vyloučenými lokalitami tu bojujeme dlouho. Pokud se nezmění zákony, náš boj nikdy neskončí. Jako bývalá starostka Obrnic vím, o čem mluvím,“ sdělila Drahomíra Karasová, předsedkyně Výboru pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality Zastupitelstva Ústeckého kraje.

UNO
V Litvínově zajišťuje azyl lidem bez domova ubytovna UNO

UNO
Ubytovací lůžko na noclehárně UNO

Náměstek hejtmana Jiří Kulhánek uzavřel jednání výboru konstatováním, že výjezdní zasedání výboru ve vyloučených lokalitách nebudou pouze výletem, jako tomu bylo v minulosti, ale vyplyne z nich konkrétní požadavek zastupitelstva kraje na změnu legislativy v oblasti sociálního bydlení a sociálních dávek na bydlení, která v důsledku bude znamenat zastavení migrace sociálně slabých do našeho kraje a zásadní omezení obchodu s chudobou. Návrhy budou projednány na zasedání krajského zastupitelstva v září a následně zaslány vládě ČR současné a následně i té budoucí, která vznikne po volbách. Osloveni budou i všichni poslanci Parlamentu ČR.

REKLAMA

REKLAMA

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru