Čtvrtek 23. květen 2019
Svátek má Vladimír

Počerady – Nulu u slova požár hlásí loňská statistika výjezdů profesionálů z Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady ze Skupiny ČEZ. Nejvíce (46) přitom bylo takzvaných ostatních zásahů, za nimiž následovaly technická či technologická pomoc (34). Předlékařskou pomoc poskytovali hasiči čtyřikrát a stejně tolik měli výjezdů v rámci Integrovaného záchranného systému.

„Když k výše uvedenému přičteme ještě asistence a dohledy při práci s otevřeným ohněm na místě se zvýšením nebezpečím vzniku požáru, dostaneme se celkově k 91 výjezdu za celý rok 2018. Co se týče Integrovaného záchranného systému, všechny výjezdy se odehrály v prvním pololetí. Zasahovali jsme v obci Výškov, kde hořel přístavek rodinného domu. Dále jsme pomáhali hasit požár travnatého porostu. V dubnu vyjížděla naše jednotka k dopravní nehodě osobního automobilu mezi Počerady a Výškovem. Zraněného a zaklíněného řidiče bylo nutné vyprostit z vozu pomocí hydraulického nářadí. V květnu jsme pak byli přivoláni k dopravní nehodě motocyklisty,“ říká Miroslav Jirkovský, velitel Hasičského záchranného sboru podniku Elektrárna Počerady.

Že si vloni červený kohout nesmlsnul na jakémkoliv zařízení elektrárny a většina výjezdů se týkala jen technologické či technické pomoci, přikládá velitel hasičů důsledné prevenci a více než dvěma tisícům různě tematicky zaměřeným kontrolám. „Bezpečnost a ochranu zdraví při práci jsme prověřili 459x, preventivních kontrol ať již v místech se zvýšeným či bez zvýšení nebezpečí vzniku požáru bylo dohromady 42. Téměř 1100 kontrol se týkalo takzvaných S/V příkazů, tedy svářecích prací či možnosti výbuchu při práci. Čistě namátkových preventivních kontrol bylo 321,“ uvedl další čísla z loňské statistiky Miroslav Jirkovský.

V rámci havarijní připravenosti absolvovali elektrárenští hasiči jedno cvičení. Mimořádnou událostí, která aktivovala i celý havarijní štáb Elektrárny Počerady byl simulovaný únik sataminu z cisternového vozu. Další dvě taktická cvičení proběhla ve spolupráci s Integrovaným záchranným systémem. V prvním případě unikl olej ve strojovně a následně vznikl i požár. Jako výpomoc tak do elektrárny dorazily jednotky profesionálů ze Žatce a Loun a také jednotka dobrovolných hasičů z Postoloprt. Ve druhém případě se jednalo o „tradiční požár“ v nápravném zařízení Bělušice, kam podle poplachového plánu Ústeckého kraje vždy vysílají hasiči z Elektrárny Počerady posilovou jednotku.

„Protože poskytujeme služby požární ochrany i Paroplynovému cyklu ČEZ, zrealizovali jsme i zde jedno cvičení havarijní připravenosti se zaměřením na evakuaci osob z objektu. Rovněž jsme v průběhu roku provedli celkem 57 preventivních či dohlížecích kontrol. Čtyři preventivní kontroly se také týkaly požárně bezpečnostního zařízení, konkrétně zapěňovacího sytému kabelového kanálu,“ uzavřel velitel elektrárenských hasičů.

  • Autor: Ota Schnepp

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací