Čtvrtek 6. srpen 2020
Svátek má Oldřiška

Litvínov – Hračky a hry dětí ze šlechtických rodin můžete obdivovat na výstavě v prostorách litvínovského zámku. Pokud vás zajímá, s čím si hráli naši předci, a nedostanete se na výstavu hned nyní, nevěšte hlavu. Expozice bude na zámku až do konce příštího roku.

Na výstavě se podařilo shromáždit poměrně velké množství exponátů. Ty nejstarší pocházejí z doby kolem roku 1800. Nejvíce hraček je potom z 19. století. Jde o věci, které jsou zmenšeninami svých předloh, technických novinek či vynálezů své doby. Především to byly hračky funkční (a do dnešní doby také fungující), které měly děti vzdělávat, zvyšovat zručnost a připravovat děti na budoucí povolání.

A co na výstavě můžete spatřit? Miniaturní parní stroje, kuchyňky s funkčními kamny, pod kterými stačí jen přiložit či třeba plechovou koupelničku se splachovací toaletou. A pokud si myslíte, že takové puzzle či stavebnice Merkur pocházejí až z naší moderní doby, tak vás na litvínovském zámku vyvedou z omylu.

Autory výstavy jsou Miroslav Smaha a Michal Widenský, kteří se snaží hračky restaurovat a uchovat pro budoucí generaci. Jsou podle nich totiž součástí našeho národního kulturního dědictví.

Pokud máte výstavy podobného ražení rádi, můžete také vyrazit na zámek Stekník na Žatecku. Více v našem článku S čím si hráli naši prapředci? Zámek Stekník zve na výstavu historických hraček a kočárků.

Foto

1605vystavadomecek

Domeček pro panenky. Nechybí miniaturní porcelánové nádobí. Foto: Oldřich Hájek

1605vystavamerkur

Předchůdce naší oblíbené stavebnice Merkur. Foto: Oldřich Hájek

1605vystavapuzzle

Opravdu staré puzzle. Nedochovaly se všechny dílky. Ale to asi znáte i z moderních skládaček. Foto: Oldřich Hájek

Kudy na litvínovský zámek

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací