Středa 8. prosinec 2021
Svátek má Květoslava

Mostecko, Chomutovsko - Při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku připravilo muzeum v Železničním depozitáři Národního technického muzea (dále jen NTM) Chomutov výstavu „Chomutov ve století páry“.

O víkendu 3. a 4. října 2020 oslavy výročí doprovodí jízdy parního motorového vozu Komarek z roku 1903 ze sbírky NTM, které budou vozit návštěvníky depozitáře v jeho areálu.

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek bude vozit zájemce v areálu Železničního depozitáře NTM v Chomutově o víkendu 3. a 4. října 2020 každou hodinu od 10 do 16 hodin. Jízdenka pro návštěvníky depozitáře v hodnotě 20 Kč bude prodávána ve voze.

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Ředitel Železničního muzea NTM Michal Novotný doplnil: „V Železničním depozitáři NTM Chomutov si mohou návštěvníci prohlédnou vzácná vozidla ze sbírky NTM, která jsou přímo spojena s historií železnice na Chomutovsku. Vyhlídkový salonní vůz Ústecko-teplické dráhy byl vyroben na zakázku bývalé Ústecko-teplické dráhy společností F. Ringhoffera v roce 1900 a využíván byl pro jízdy vedoucích představitelů společnosti, významných hostů a k inspekčním účelům.

S historií Ústecko-teplické dráhy je pevně svázán i další cenný exponát – parní lokomotiva Donnersberg (ex ATE IIIa.18, ČSD 322.302), kterou tato společnost zakoupila u lokomotivky Hartmann v Saské Kamenici již v roce 1870, což z ní činí druhou nejstarší dochovanou lokomotivu v České republice.“

0210ntm

Lokomotiva Donnersberg

Výstavu „Chomutov ve století páry“ připravilo NTM ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově a Oblastním muzeem a galerií v Mostě při příležitosti oslav výročí „150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku“ Výstava prostřednictvím textových panelů, dobových fotografií a vybraných exponátů představí Chomutov jako významný železniční uzel, kterým byl už od sedmdesátých let 19. století.

0210ntm2

Výstava „Chomutov ve století páry“

Výstava 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku

Záměrem výstavy je připomenutí významného výročí železniční dopravy, která po 150 let hraje v regionu zásadní hospodářskou a společenskou roli a která v minulosti výrazně přispěla k přeměně zemědělského kraje na kraj průmyslový. Výstava představí dobové železniční předměty, předpisy pro osobní i nákladní dopravu nebo ukázky drážních kanceláří včetně vybavení.

Součástí je i výstava grafik Jiřího Boudy s železniční tématikou. Po celou dobu výstavy bude k dispozici také dětský koutek a fotokoutek. Doprovodný program, který bude s ohledem na stávající situaci pravidelně aktualizován na stránkách muzea a facebooku, bude doplněn především o komentované prohlídky a přednášky.

Vstupné: 30 Kč plné (dospělí) / 15 Kč snížené (studenti, senioři a držitelé rodinných pasů) / zdarma (děti do 6 let, pedagogický doprovod, studenti a pedagogové uměleckých škol a dějin umění, novináři, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, ICOM).

Jízdy parního vlaku 3. 10.

Předprodej jízdenek na přepážkách ČD v Mostě, Chomutově, Litvínově, Teplicích a Ústí n. L. byl zahájen v úterý 22. září. Jednotná cena jízdenky je 60 korun.

0210jizdnirad

 

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací