Neděle 1. listopad 2020
Svátek má Felix

Litvínov - Ve věku nedožitých sta let náhle odešel dne  22. září 2020 Ing. Miloslav Hrabák. Badatel a spisovatel, jehož život byl silně spojen s litvínovskou chemičkou. Informuje o tom město Litvínov.

Rodák ze Záluží, po obsazení pohraničí pracoval na stavbě zálužské chemičky, přežil spojenecké nálety, zapojil se do protinacistického hnutí. V chemičce pracoval po celý svůj profesní život.

Své vzpomínky, spojené s usilovnou badatelskou prací v archivech, zachytil do tří historických svazků: Zmizelé záluží (2009), Teplárny T – 200, Srdce podniku (2011), Hydrák a staliňák v časech minulých (2013).

Miloslav Hrabák své publikace doprovodil i řadou přednášek či autorských čtení. Týkaly se nejen historie Záluží, historie chemičky, obětí při její stavbě a při náletech za 2. sv. války, ale také historie závodu při jeho obnově a po válce. Vedením města Litvínova byl v roce 2017 za tuto činnost oceněn.

V posledním období se věnoval těžkým počátkům vzniku Československé republiky v roce 1918 v našem regionu. Na toto téma mu vyšla publikace 1918 – Boj o Most a Louku. Miloslav Hrabák byl iniciátorem vzniku památníku obětem stavby a bombardování chemičky, který byl v roce 2015 odhalen v Záluží u hlavní brány do závodu.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací