Pondělí 1. červen 2020
Svátek má Laura

Most - Po několika měsících "klidu" obdržela v neděli odpoledne redakce našeho bezplatného on-line deníku opět fotografii bezdomovce, který otravuje lidi na sídlišti Liščí Vrch.

Jeho přítomnost je ale daleko víc obtěžující než za dřívějších okolností, kdy dělal nepořádek a povaloval se, kde ho napadlo. "Nemá roušku a kašle tak, že i za normálních okolností bych mu zavolala doktora," upozornila náš server čtenářka, která fotografii pořídila. Nejlepším doporučením je v tu chvíli volat městskou policii.

Muži zákona ale u bezdomovce zasahují pravidelně. "Policisté ho denně vykazují a dávají mu roušku. Všichni jsou na něho krátcí. To vše v době mimořádného stavu. Snad se někdo kompetentní tím začně zabývat," uvádí další čtenář, který rovněž zaslal snímek problémového muže.

Problém bezdomovectví a koronaviru

Současná epidemie novým koronavirem ukázala, že bydlení a zdraví jsou úzce propojeny. Život bez domova, nedostatečný spánek nebo pobyt v dočasném ubytování je zdraví velmi škodlivé, uvádí Státní zdravotní ústav. Bezdomovci mají často mnoho zdravotních problémů, včetně tzv. tri-morbidity (kombinace fyzického a duševního zdraví a problémů se závislostí). Bezdomovci také čelí řadě překážek v přístupu ke zdravotní péči a informacím o veřejném zdraví.

Vzhledem k ohroženému imunitnímu systému, špatné výživě a hygieně a dlouhodobému pobytu v přeplněných útočištích jsou ohroženi nakažlivými chorobami a v současné pandemii COVID-19 jsou zvláště zranitelnou skupinou. Navíc řada opatření zaměřených na běžnou populaci - izolace, zvýšená hygiena, pobyt doma, přísné sociální distancování - není realitou pro lidi trpící bezdomovectvím.

Tato "mezera" v současných opatřeních je třeba vyřešit; také tyto zranitelné osoby naší společnosti je nutné zahrnout do opatření reagujících na pandemii. Omezit přenos z této vysoce rizikové populace znamená, že ochrana lidí bez domova je důležitým prvkem při řešení současné epidemie COVID-19. Klíčové priority by nyní měly zahrnovat aktivní vyhledávání případů prostřednictvím testování, poskytování přístupu k nouzovému bydlení, které je vhodné pro izolační účely, učinit stávající azylová místa bezpečnými místy pro pobyt bezdomovců; a léčebné programy.

"Podpora bezdomovců by neměla zahrnovat pouze ty, kteří trpí bezdomovectvím, ale měla by se také zabývat ochranou těch zranitelných obyvatel, kterým hrozí vyšší riziko bezdomovectví z důvodu ekonomického dopadu epidemie COVID-19," doporučuje zdravotní ústav.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací