Neděle 17. říjen 2021
Svátek má Hedvika

Most - Muzejní noc začala v areálu Oblastního muzea a galerie v Mostě slavnostní salvou několika ostrostřelců. Lidé si pak mohli vyzkoušet palbu na ručně malované terče a viděli i historickou střelbu ku ptáku, tedy střelbu z kuše na malovaného orla na vysokém kůlu.

"Zvyk střelby ku ptáku byl v Mostě hojně rozšířen až hluboko do 19. století," připomíná historik Jiří Šlajsna, který je rovněž kurátorem výstavy Krása jako cíl. Ta je zaměřená na malované terče, jak je známe z měšťanského prostředí 18. až začátku 20. století a začala právě během Muzejní noci. Malované terče jsou spojovány s fenoménem střeleckých spolků a městských ostrostřeleckých společností, které v tomto daném období tvořily součást spolkového života většiny středoevropských měst i městeček.

Výstava je složena hlavně z malovaných terčů se sbírek Oblastního muzea a galerie v Mostě, ale zastoupeny budou i malované terče ze sbírek dalších muzeí Ústeckého kraje.

Foto

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací