Sobota 25. září 2021
Svátek má Zlata

Most - Za pomocí netradiční metody byly ošetřeny staré lípy u kostela ve Vtelně. Pomocí speciální techniky, která esteticky nenaruší přirozené stárnutí stromů, byly zlomené a jinak poškozené větve nebo jejich části odstraněny tak, aby na první pohled působil zákrok jako přírodní jev. Informuje o tom město Most.

"V minulých dnech provedl arborista specializující se na senescentní stromy, ve spolupráci s pracovníky TsmM a.s., ošetření starých lip u kostela ve Vtelně. Za pomoci plošiny, lan a speciálních nástrojů odstraňovali suché nebezpečné větve na lípách rostoucích od fary směrem ke kostelu a odlehčovali korunu krásné dominantní lípě rostoucí před vchodem do kostela," uvádí Stanislava Pöschlová, zástupkyně vedoucího odboru životního prostředí na mosteckém magistrátu.

Ošetření zajistí delší provozní bezpečnost a perspektivu stromů a zabrání odlamování větví, které by mohlo způsobit zranění nebo nežádoucím zlomem poškození stromů. Ošetření bylo provedeno způsobem, který má co nejvíce napodobit přirozené procesy v přírodě, kdy se suché nebo přetížené větve samy odlomí, proto některé řezy vypadají jako zlomené, ale jsou pečlivě vyřezané arboristou.

Tento řez se nazývá umělý zlom a zakrývá antropogenní původ řezu. Stromy budou v nejbližší době pro jejich lepší ochranu vyhlášeny jako památné, jsou hodnotné jak z estetického hlediska, tak z hlediska historického a v neposlední řadě i jako biotop pro bezobratlé a ptáky, což dokumentují dutiny osídlené včelami a hnízdní otvory v kmenech stromů.

"Za senescentní považujeme strom, který již ukončil fázi dospělosti a začíná docházet k nevratné degradaci a zmenšování jeho nadzemních i podzemních struktur. Nejčastější znaky senescence: ústup a postupný rozpad primární koruny, zvyšování podílu odumřelých větví, vznik otevřených či uzavřených dutin, propadliny na kmeni a kosterních větvích, četná mechanická poškození a pahýly po odlomených větvích. Strom je významný jako biotop pro mnohé organismy, jako ekosystém," vysvětluje zástupkyně vedoucího.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací