Úterý 28. březen 2023
Svátek má Soňa

Litvínov - Je to jeden z těch dnů, kdy si mnozí z nás do konce života budou pamatovat, co zrovna dělali. Psal se 22. únor roku 1998 a nad ránem středoevropského času jsme se dočkali vítězství českého národního hokejového týmu na Zimních olympijských hrách v japonském Naganu. Jde o jeden z historických okamžiků pro český sport a celou zemi. A je to přesně 25 let. Při této příležitosti navštívili dva olympijští vítězové, Robert Reichel a Jiří Šlégr, litvínovskou sportovní základní školu, kam chodili jako kluci a která pomohla vychovat už několik hokejových hvězd.

Hokejisté dětem přiblížili své pocity z finále proti ruskému týmu, z celých her i toho, co následovalo. A sportovci, kteří měli kdysi na stejném místě své vzory, se jimi pro školáky sami stali. „Před 25 lety jsme si udělali radost. Lidi byli pyšní, že vyrostli v Česku. Otevřeli jsme zlatou bránu, jak se říkalo. Pokuste se ve svém životě také něco dokázat. A třeba tu jednou budete stát vy a vyprávět svůj příběh,“ říkal Jiří Šlégr před žáky Sportovní soukromé základní školy v Litvínově. Robert Reichel při tom držel v rukou zlatou olympijskou medaili. „Přinesl jsem ji, abyste věděli, že je to pravda,“ smál se.

Na slavný den vzpomněl také ředitel školy Pavel Škramlík: „Vstával jsem tehdy hodně brzo ráno, držel jsem palce. V Litvínově jsme ty okamžiky neuvěřitelně prožívali.“

Do školy, která ke slavnému jubileu přichystala výtvarnou soutěž, přišli i dva současní hráči litvínovského A týmu Martin Havelka a Jan Strejček. I oni sedávali ve zdejších lavicích. „Byli jsme kluci, co tu hráli hokej, výuka tomu byla přizpůsobená,“ říkal Jan Strejček. „Nikde jinde to tak dobře nefungovalo. Ta spolupráce klubu a školy je letitá,“ dodal Martin Havelka.

Současní hokejisté i legendy z Nagana se potom dokola podepisovali a podepisovali svým malým fanouškům. Možná je tu někde mezi nimi opravdu další olympionik…

Když byl už nejvyšší čas, Robert Reichel s omluvou odešel na hokejový trénink. Pěšky, přes ulici. Tak blízko je totiž od školy v Litvínově hokejový stadion.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist