Čtvrtek 18. srpen 2022
Svátek má Helena

Litvínov – Ve čtvrtek 26. května slaví Městská policie Litvínov třicet let své existence Metodickým cvičením složek integrovaného záchranného systému.

„Cvičení zahajuje v 9 hodin na parkovišti v ulici Školní. Všechny obyvatele Litvínova zveme, ať spolu s námi přijdou výročí městské policie oslavit a zároveň se na vlastní oči přesvědčit, jak funguje spolupráce mezi městskou policií, Policií ČR, záchranáři, hasiči a dalšími složkami IZS, se kterými se při své práci strážníci setkávají,“ uvedl velitel Městské policie Litvínov Martin Klika.

Městská policie Litvínov byla jednou z prvních v celé republice. Poprvé se o založení městské policie začalo vedení města Litvínova zajímat v roce 1991. V čele města byl tehdy starosta Vlastimil Doležal. V tomto období byl jmenován historicky prvním velitelem Městské policie Litvínov Pavel John, který začal organizovat výběrové řízení strážníků. K 1. říjnu 1991 bylo vybráno 30 budoucích strážníků, včetně několika žen, postupně se provádělo jejich vystrojení a vyzbrojení, postupné absolvování přípravného kurzu pro strážníky a v prosinci téhož roku byla dobudována a dovybavena první služebna městské policie, a to v budově bývalé školky v Janově. 16. ledna 1992 schválili litvínovští zastupitelé obecně závaznou vyhlášku, kterou byla založena Městská policie Litvínov.

Tabulkový stav strážníků byl stanoven na 76 osob, k dispozici bylo první vozidlo značky Škoda Favorit 136 L. V současné době má městská policie 37 strážníků, 11 asistentek prevence kriminality, 6 služebních vozidel, 2 motocykly.

Mezi významné milníky městské policie patří založení služebního psince městské policie s 10 služebními psy v roce 1994. Zahájení provozu „Pultu centralizované ochrany (PCO)“, který slouží k vyhodnocování poplachových událostí na střežených objektech a následnému zajištění výjezdu v případě poplachu v katastru města Litvínov a města Meziboří v roce 1997. V roce 1998 byla zrušena služebna v Janově a městská policie se přesunula do prostor ve Vodní ulici, kde sídlí do současné doby. Významný byl rok 2001, kdy byl založen městský útulek pro psy a vznikl městský kamerový monitorovací systém. Ten má v současné době 35 kamerových bodů v Litvínově, 8 kamerových bodů v Meziboří a 6 v Horním Jiřetíně. V témže roce začala městská police zajišťovat strážní služby na ubytovně UNO.

Nejnáročnější období pro práci Městské policie Litvínov odstartovalo v roce 2008, kdy se řešila vyhrocená bezpečnostní situace v Litvínově – Janově po hlášeném záměru Dělnické strany vyslat do Janova tzv. Ochranné sbory Dělnické strany z důvodů údajné pomoci místním obyvatelům na úseku bezpečnosti.

V následujících let prosazovala Městská policie Litvínov společně s dalšími složkami IZS a odbory města Nulovou toleranci vůči nepřizpůsobivým občanům. Po vzoru Litvínova následně začali uplatňovat Nulovou toleranci v dalších městech napříč celou Českou republikou. V roce 2013 začali v Litvínově pracovat asistenti prevence kriminality.

V loňském roce byl v Litvínově zahájen provoz bezplatné telefonní linky 156.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist